Sklep profile Odpady styropianu

Montaż Płyt Boniowanych

Niniejszy artykuł prezentuje sposób montażu płyt boniowanych produkowanych przez Fasada System. Przedstawia on krok po kroku kolejne czynności jakie należy wykonać by cieszyć się wspaniałym efektem boniowanej fasady budynku.

Zastosowany materiał:

Bonia typ A, Boniowanie

Płyta boniowana, Bonia Typ A
Bonie typ A wykonane są ze styropianu klasy EPS 250 038 (wg PN-EN-13163) metodą wtryskową co zapewnia idealną powtarzalność wzoru i wymiarów.

Sposób montażu:

1. Opakowanie (odpakowanie produktu)

Montaż płyt opakowanie

W kartonie płyty boniowane są ułożone w taki sposób, aby zabezpieczyć ich krawędzie przed uszkodzeniem w trakcie transportu. W każdym opakowaniu znajduje się instrukcja montażu i inne materiały informacyjne o produktach „Fasada System”

2. Odmierzanie

Montaż płyt odmierzanie

Prace montażowe rozpoczynamy od przygotowania podłoża – powinno być równe i oczyszczone – oraz od właściwego odmierzenia układu boni. Mierzymy wysokość narożnika i tę wartość dzielimy przez 27 ( wysokość płyty boniowanej w cm ). Płyty można montować „na styk”, ale najlepiej wyglądają,  gdy pozostawimy pomiędzy boniami odstęp 2-3 cm. Równomierne odległości pomiędzy „boniami” dają najlepsze efekty wizualne.

3. Poziomowanie

Montaż listew poziomowanie

Pierwszą płytę ustawiamy na narożniku ściany i poziomujemy, zaznaczając ołówkiem linię, do której będziemy pasowali płytę boniowaną.

4. Nakładanie kleju

Montaż płyt nakładanie kleju

Przystępujemy do nakładania kleju. Proponujemy użycie specjalnego kleju PU do systemów ociepleń (BSO). Jest to klej w pianie PU o minimalnej rozprężności i znakomitej przyczepności do styropianu i ściany. Ważne, aby klej nanieść na płytę w sposób pokazany na fotografii. Można też stosować zwykłe kleje na bazie cementu do systemów ociepleń, nakładając klej w podobny sposób.

Należy pamiętać o dokładnym rozłożeniu kleju

Montaż płyt rozprowadzenie kleju

Klej powinien być nałożony obwiedniowo na płycie boniowanej i punktowo po środku niej. Ważne, aby klej po dociśnięciu pokrywał 50-60% całej powierzchni przyklejanej boni

5. Przyklejanie płyt

Montaż płyt przyklejanie płyt

Najpierw przyklejamy dwie płyty startowe jednocześnie dociskając je do siebie. Z uwagi na to, że płyty boniowane zacinane są przez nas na kąt 45 stopni, taki sposób klejenia gwarantuje równe ich ułożenie. Stosując klej PU po około 10-ciu minutach bonie już „się trzymają” ściany.

6. Układamy kolejne płyty

Montaż płyt układamy kolejne płyty

Kolejne płytki kleimy podobnie jak płytki startowe. Dla przyspieszenia prac montażowych w powstałą fugę wkładamy przekładki dystansowe. Dzięki temu nie czekając, aż klej zwiąże kleimy kolejną parę płyt boniowanych.

7. Sprawdzamy poprawność

Montaż płyt sprawdzanie

Po przyklejeniu kilku płyt należy sprawdzić, czy mamy dość miejsca, żeby wklejać następne. W tym momencie prac jest jeszcze możliwość niewielkiej korekty odległości pomiędzy boniami.

8. Uszczelnianie

Montaż płyt uszczelnianie

Po przyklejeniu wszystkich płyt i związaniu kleju – w temperaturze powietrza ponad +15 stopni jest to 2-3 godzin – przystępujemy do uszczelniania połączeń pomiędzy płytami i na połączeniu ze ścianą. Jest to ważne ze względu na estetyczny wygląd elewacji, zapobiega wnikaniu kurzu i żyjątek w szczeliny. Do tego stosujemy akryl zewnętrzny, którym zaklejamy połączenia i przed zaschnięciem zmywamy wodą ( gąbką namoczoną w wodzie ), aby masa akrylowa nie pozostała na powierzchni utwardzonej płyty boniowanej.

Montaż płyt gotowe
Gotowe. Po przyklejeniu płyty gotowe są do malowania.

2000-2015 © Fasada System
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: aimedia.pl